Taani muusika: lubatud vaid tütarlastele

Tundub, et hetkel domineerivad globaalsel muusikaturul naised. kes esimest korda popmuusika ajaloos müüvad rohkem plaate kui mehed. 2013. aastal oli Ameerika kümnest kõige müüdumast albumist kuus loodud naisartistide poolt. Taanis on tegemist sarnase trendiga ning esile on tõusnud mitmeid väga andekaid naissoost lauljaid ja autoreid, kes domineerivad nii Taani singli- kui ka albumimüügi edetabelites. Meie loetelus on viis hetke popimat Taani lauljannat.

AGNES OBEL (sündinud 28. oktoobril 1980. aastal.) Laulja ja laulukirjutaja, kes andis välja oma esimese albumi “Philharmonics” 2010. aastal. Teda kiidavad nii Taani kui maailma muusikakriitikud ning teda kirjeldatakse kui melanhoolse klassikalise folgi esindajat.

Tema album “Philharmonics” on olnud esimesel kohal Taani ja Belgia edetabelites ja top10-s Prantsusmaal ning Hollandis. Tema esimene singel “Riverside” võitis Taani parima laulu auhinna 2011. aastal. Taani muusikaauhindade galal 2011. aastal võitis ta viis auhinda: parim album, parim popartist, parim debüüt, parim naislaulja ja parima laulu autor. Teise albumi nimeks sai „Aventine“, mis avaldati 2013. aastal. Hetkel tegeleb Agnes oma kolmanda albumi loomisega.

MEDINA (tegelik nimi Andrea Fuentealba Valbak, sündinud 30. novembril 1982.a.) on Taani-Tšiili popi, tantsumuusika ja R&B laulja ja laulukirjutaja. Ta sai esimest korda kuulsaks 2008. aastal lauluga “Kun for mig”, mis tähendab eesti keeles ‘ainult minule’. Laul oli 6 nädalat Taani singlimüügi tabelis esimesel kohal ja müüs lõpuks kolmekordse plaatinumi. Peale seda on tal olnud 6 esikoha singlit Taanis ja ta on tuntud ka Saksamaal, Šveitsis ning Austrias. Nüüdseks on ta välja andnud 3 albumit.

OH LAND (sündinud 02. mail 1985. aastal) on Taani laulja ja laulukirjutaja ning produtsent. Teda peetakse Taani electropopi kalendritüdrukuks. Nüüdseks on ta valinud endale elukohaks Brooklyni linnaosa New Yorgis. Lauljatar on ekstentriline nagu Björk, moediiva nagu Grace Jones ja Skandinaavia supermodelli hoiakuga. Olles Taanis juba väga tuntud, üritab ta murda ka Ameerika turule ning nii allkirjastas ta lepingu Sir Elton Johniga. 2011. aasta album “Oh Land” müüs Taanis plaatinumi.

TINA DICKOW (sündinud 14. oktoobril 1974. aastal) on üks Taani populaarsemaid naislauljaid. Tema muusikat kirjeldatakse kui segu Tracy Chapmani, Leonard Coheni and Bob Dylani muusikast. Ta on seni avaldanud 9 albumit, viimane neist  “Whispers” 2014. aastal. Ta on avaldanud kuulsa rahvusvahelise hiti “Home” koos bändiga ZERO7. Tina on valitud Taani parimaks lauljaks juba kolmel korral.

FALLULAH (sündinud 6. veebruaril 1985. aastal) on laulja ja laulukirjutaja Maria Apetri lavanimi. Teda on tihti võrreldud briti naislauljatega, näiteks Florence & the Machinega, Adele ja Bat for Lashesiga. Tema debüütsingel oli “I Lay My Head”, mis oli Taanis suur hitt ja on esindatud albumil “The Black Cat Neighbourhood”. Ta kirjeldab oma muusikat kui segu indie rockist ja Balkani tanstumuusikast koos väikese folgi lisandiga. Teine album “Escapism” ilmus 2013. aastal.