Mis on Taani kultuur?

Paljudel taanlastel on raske defineerida, mis on tüüpiliselt taanlaslik. Enamus arvab, et kõige tähtsam Taanile tüüpiline omadus on demokraatia, ajalooga või omavahelise suhtlusega seotud. Muidugi on mõned traditsioonid, mis on ainult Taaniga seotud. Nendest ongi alljärgnevalt juttu.

Toit

Pea igas Taani linnas võite leida “Pølsevogn’i”, mis tähendab vorstikäru. Nad serveerivad traditsioonilisi Taani hotdoge erinevates variatsioonides. Taanlased joovad tavaliselt hotdogi kõrvale šokolaadipiima. Koduste toitude traditsiooniks on “smrrebrød”, mis on lahtine võileib koos lihapallidega. Samuti on traditsiooniline “hakkebøf”, mis on burger, mida serveeritakse koos kartulite, kastme ja praetud sibulatega. Üldiselt toituvad taanlased tervislikult ja kliendid on väga teadlikud selle suhtes, mida nad tarbivad. Sellepärast ongi Taani ökoloogilise toidu turg üks maailma suurimaid. Koolis serveeritakse tavaliselt 3 einet päevas: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök. Tüüpiliselt on tegemist buffet-stiilis serveeringuga. Paljud koolid pakuvad lõunasöögiks sooja toitu ja õhtusöögiks külmlauda. Kui lastel on toitumise piiranguid seoses allergiate, usuliste tõekspidamiste või seoses veganiga, siis tuleb sellest kindlasti kooli informeerida.

Alkohol

Taanis on lubatud tarbida ja osta kauplustest (aga mitte pubidest ja baaridest) alkoholi 16. eluaastast alates. Enamikel taanlastest on esimene kogemus alkoholiga varajases teismeeas ning see on loomulik osa nende sotsiaalsest käitumisest ning peokultuurist. Paljudele välismaalastele on see väga üllatav, et Taani noored tõesti pidutsevad hommikuni. Koolides on siiski keelatud tööpäevadel alkoholi tarbida. Narkootikumid on keelatud ning nende kasutamise puhul visatakse koolist välja.

Sport

Taanlased armastavad sporti. 75% lastest ja 50% täiskasvanutest tegelevad vabal ajal spordiga.

Taanis on enim spordirajatisi ühe inimese kohta Euroopas. Osalemine spordiüritustel on heaks viisiks kohata uusi inimesi, selleks on paljudel ülikoolidel kinnised spordirajatised, et õpilased saaksid seal omavahel tutvuda. On ka privaatsed spordiklubid, mille liikmeks olemine on tihti päris kallis.

Hygge”

“Hygge” on taani kultuuri oluline osa. Sõna on raske tõlkida, kuid see on seotud lähedaste ja sõpradega koos ajaveetmisega ning nendega koos toidu ja jookide nautimisega.

Huumor

Huumor on taanlaste üks põhielemente, kuid siin käivad huumor ja iroonia käsikäes. Irooniast arusaamine on tähtis osa taanlase hinge mõistmisel. Vahel on taanlasi vestluses raske mõista, sest nad kasutavad vestluses ohtralt irooniat. Sellises situatsioonis ei tasu karta, küsi kindlasti üle, kas oli tegemist irooniaga. Ka eneseiroonia on oluline osa taanlaste mentaliteedist, seega kui tunned, et sinu üle tehakse nalja, siis see ei pruugi nii olla.

Jantelov”

“Jantelov” on eriline osa Skandinaavia kultuurist. See mõiste tuli kasutusele 1920. aastatel Aksel Sandemose romaanist. Jante seadus (Jante law) on grupp, mis kritiseerib üksikisiku edu ja saavutusi, seoses sellega ei kohta sa eriti taanlasi, kes oma saavutustest räägiks.

Muusika

Taani on tuntud oma muusikafestivalide poolest. Suvel on valida rocki, folgi ja džässmuusika vahel. Tuntuimad festivalid on Roskilde Festival, Skanderborg Festival, The Folk Festival Tønderis ja Kopenhagen Jazz Festival.