Taani arhitektide maailmakuulus looming

Taani arhitektid on üle maailma kuulsad oma arhitektuuriliste meistriteoste poolest. Kuulsaimad taanlaste poolt loodud hooned on Otzoni Sydney ooperimaja ja Von Spreckelseni La Grande Arche de la Défence Pariisis. Kopenhaagenis ja paljudes teistes Taani linnades võid leida kauneid Taani arhitektuuripärleid, nii modernseid kui ka Taani ajaloos olulisi hooneid, mis kannavad endas Taani arhitektuuripärandit.

Sydney ooperimaja

Sydney ooperimaja ei asu küll taani kultuuriruumis, kuid on ikkagi tuntud kui kaunis arhitektuuriikoon. Sellest on saanud nii Sydney tunnusmärk kui ka terve Austraalia sümbol. Hoone on projekteeritud Taani arhitekti Jørn Utzoni poolt, kelle järelvalve all on ka hoone ehitatud. Kuna ehitise projekt oli praktikas väga raskesti teostatav, siis pidi Jørn Utzon ja tema inseneridest meeskond planeerima seda aastaid ning tegema projektis mitmeid olulisi muudatusi, et hoone ehitamine saaks jätkuda. Kahjuks sattus ta poliitilise võitluse hambusse ning vallandati poole ehituse pealt, kuna kulud tulid suuremad kui algselt planeeritud. Projekt läks maksma planeeritud 7 miljoni dollari asemel 100 miljonit. Sisekujunduse projekti muudeti korduvalt ning Utzoni tähelepanuväärsest sisekujundusest ei jäänud palju järele. Peale vallandamist ei külastanud Utzon kunagi Sydney ooperimaja. Sellegipoolest on Sydney ooperimajast saanud üks tähtsaimaid Austraalia vaatamisväärsusi ja maailma suurimaid kultuurikeskusi.

La Grande Arche de la Défence

Pariisis võite külastada La Grande Arche de la Défence’i, mis on tuntud ka kui Suur Kaar. Selle modernse kaare projekteeris Taani kultuuri tähtis esindaja arhitekt Johann Otto von Spreckelsen. Suur Kaar asub La Defence’i äripiirkonnas. Sellest on saanud tuntud Pariisi vaatamisväärsus ja on saanud modernse ja rikka Prantsusmaa sümboliks.

Must Teemant

Must Teemant on modernne hoone, mis asub Kopenhaageni rannajoonel, olles üheks sümboliks Taani kultuuris. See arhitektuuri meistriteos on loodud schmidt hammer lasseni poolt ning ehitas Moe & Brødsgaard. Schmidt hammer lassen on rahvusvaheline Taani arhitektide poolt loodud arhitektuurifirma. Hoonel on selged piirjooned ja hoone pind on kaetud lihvitud musta graniidiga. Hoone must helkiv pind peegeldab vett, päikest, pilvi ja kogu ümbrust, mis teeb hoone vaatlemise veelgi huvitavamaks.

ARoS Aarhusi Kunstimuuseum

ARoS on kunstimuuseum Aarhusis. Kuubikujuline ARoS hoone on tuntud kauni interjööri, suure keerdtrepi ja eredate ruumide poolest. Hoone projekteerisid taas schmidt hammer lasseni arhitektid. Pärast lisainvesteeringuid lisati hoonele suurepärane katuselaiendus. Lisandunud hooneosa nimi on Vikerkaare Panoraam. Sellest on saanud külastajate lemmikosa. Panoraamis võite vaadelda Aarhusi linnaosi erinevates värvides.

Kopenhaageni ooperimaja

Kopenhaageni ooperimaja on üks maailma kalleimaid ooperimaju, mille ehitamiseks kulus üle 500 miljoni dollari. Ta on koduks Taani rahvusooperile ning seal esitletakse nii ooperit, teatrit kui ka kontserte. Hoone asub Kopenhaageni sadamaalal Holmeni saarel. Ooperi teeb veel eriliseks see, et see ehitati Mc-Kinney Møllers Fondi poolt ning annetati Taani riigile kui tähtis Taani kultuuri kants.

Loovad Taani arhitektid

Taani arhitektid on jätnud oma modernse loominguga võimsaid jälgi nii Taani kui teiste riikide kultuuriruumi. Iga hoonega üritavad nad luua midagi uut ja innovatiivset. Hetkel on eriti olulisel kohal loodusesõbralikud lahendused nii eramajades kui kontorites.