Kunstnik Olafur Eliasson

Olafur Eliasson on 1967. aastal sündinud taani-islandi päritolu kunstnik, kes on tuntud oma skulptuuride ja suurejooneliste installatsioonide poolest, mis baseeruvad põhielementidel: valgus, vesi ja temperatuur.

Kui Olafur Eliasson esitles kuus aastat tagasi New Yorgis oma viisteist miljonit dollarit maksnud kose projekti, siis pealtvaatajad olid vaimustatud. Keset ühte suurimat maailma linnadest ilmus suurepärane looduseime. Neli veejuga, igaüks 30-35 meetrit pikk, ilmusid New Yorki neljaks kuuks. Sellest sai selline turistide atraktsioon, et hotellid müüsid spetsiaalseid joa vaatlemise pakette ja turismiagentuurid viisid läbi jugade ekskursioone.

Aastal 2003 oli Olafur Eliasson juba muutnud Londoni kuulsa Tate muuseumi ilmastikunäituseks, kus kõige tähelepanuväärsemaks objektiks oli hiiglaslik päike.

Ja aastal 2011 keskendus ta looduse ilule, kui ehitas suure vikerkaare Taani Arose muuseumi katusele Aarhusis. See oli 150 meetrit pikk ja 3 meetrit lai ning koosnes eri vikerkaarevärvidest klaasitükkidest. See oli tegelikult koridor, mille sees said turistid vaadelda Kopenhaagenit läbi eri värvi klaasi. Projekt maksis 60 miljonit Taani krooni.

Võib tõesti väita, et kunstnik valitseb ilmastikku, kuid tema kunstiline tegevus on veidi erinev.

“Minu tõeline kirg on inimesed, mind paelub mõte: milline on meie reaalsus? Me oleme kõik aru saanud, et pole ühte ja ainsat reaalsust. Kuidas me siis suudame ennast suunata ja kellega liituda? Ka reaalsuse mõiste on ju tegelikult vaid valmis ehitatud,” ütles kunstnik intervjuus Saksa ajalehele Der Spiegel.

Olafur Eliasson sündis Kopenhaagenis ja õppis aastast 1889 Taani kuninglikus peenete kunstide akadeemias, mille lõpetas 1995, ning avas seejärel Berliinis oma kunstistuudio. Oma stuudiot nimetas ta “ruumiliste uurimuste laboratooriumiks”. Varsti pani ta kokku mitu näitust, mis koosnesid peamiselt teemal looduslikud elemendid- valgus, vesi, tuul.

Täna töötab Olafur Eliassoni stuudios umbes 30 arhitekti, inseneri, käsitöömeistrit, assistenti ja paar kokka, kes kogu selle meeskonna ära toidavad. Tänu oma poulaarsusele ja suurtele projektidele vajab ta ka suurt meeskonda. Nagu ta intervjuus ütles: “ Ma ei suuda vastata isegi viiele portsendile päringutest. Enne ma lihtsalt lükkasin tagasi ettepanekud, mis mulle ei meeldinud, aga nüüd ei jõua ma isegi nendele kirjadele vastata, mis mind väga huvitavad.”

Lisaks kunstniku tööle on Eliasson ka professoriks Berliini kunstiülikoolis. Ta elab Kopenhaagenis koos oma abikaasa ja kahe lapsega.