4 fakti läätsede kohta, mida ei tohiks unustada

Läätsede silmapanek nõuab hügieenireeglite järgimist

Tänapäevased pehmed kontaktläätsed on võrratult mugavad ning hommikune läätsede silmapanek on paljude inimeste jaoks sama iseenesest mõistetav kui hambapesu või juuste kammimine. Kuna läätsede kandmine on muutunud niivõrd lihtsaks, kipuvad läätsekandjad aga paari olulist hügieenireeglit unustama, isegi kui tulemuseks on ebamugavam kogemus või koguni terviserisk. Dr. Lensor tuletab meelde turvalise ja tervisliku läätsede kandmise alused:

1. Ära ületa läätsede ettenähtud kandmisaega

Maksimaalne läätsede silmas hoidmise aeg sõltub läätsede materjalist. Kõige uuematel läätsemudelitel on see kuni 16 tundi, kuid mõnd vähem hapnikku läbi laskvast materjalist läätse ei tohiks silmas hoida kauem kui 8 tundi. Isegi kui läätsed võivad tunduda silmas mugavad pikemat aega, häirib kandmisaja ületamine silma loomulikku hapnikuvarustust ning probleemid võivad ilmneda alles aja jooksul.

Hügieeni tagamiseks ei tohi ühtegi läätse kanda pärast ettenähtud kandmisaja lõppu (ühepäevaseid läätsesid tohib kanda maksimaalselt 1 päev, kuuajalisi 1 kuu jne). Kuuajaliste läätsede puhul soovitame üles märkida kuupäeva, millal need esimest korda silma panid, et tähtaeg ei ununeks. 


2. Pese läätsede silmapanekuks käed nii, nagu oleksid just pipart hakkinud

Kui kannad kahenädalasi või kuuajalisi läätsesid, tuleb need iga kord pärast silmast välja võtmist läätsevedelikuga puhastada ning seejärel konteinerisse asetada.

Iga kord enne kontaktläätsedega tegelemist pese käed väga hoolikalt – nagu oleksid just tšillit hakkinud! Läätsed võivad käte kaudu kergesti kosmeetikatoodete, kreemide ja salvide jääkidega kokku saada. Näiteks eriti keeruline on käed täiesti puhtaks saada valu vaigistavast salvist. Kui sellised jäägid kätelt silma satuvad, võib tulemuseks olla tõsine silmaärritus ning fakt, et läätsesid ei saa enam kasutada. 

Suvel tuleb sagedamini ette, et läätsed võivad kokku puutuda tolmu, päikesekreemi, sääsetõrje ja muude hügieeniriskidega. Seetõttu soovitame suvisteks aktiivseteks tegevusteks pigem ühepäevaseid läätsesid, kuna iga päev paned silma uued ja puhtad läätsed.


3. Võta ujumiseks läätsed silmast välja

Läätsedega ei tasu ujuda, eriti vee all. Põhjus on järgmine: veega kokku puutudes võivad läätsed väga kergesti saada saastatud mustuse ja bakteritega ning tulemuseks võivad olla tõsised silmahädad. Ka kloorivees leidub baktereid, seega basseinid ja ujulad ei ole erandiks. Peale selle võib kloor läätsematerjali sisse imenduda ning ärritada silmi pikema aja vältel pärast ujumist.


4. Ära unusta magama minnes läätsesid silma

Nagu öeldud, on tänapäeva läätsed nii mugavad, et võid lihtsalt unustada, et need on silmas. Magades on aga silmad suletud ning neil raskem saada vajalikku niiskust ja hapnikku. Kui jääd läätsedega magama, võib tulemuseks olla silmade kuivus, sügelemine ning kõrgem infektsioonirisk. Pidevalt läätsedega magamine võib silmade tervist põhjalikult kahjustada. Kui soovid proovida ööpäevaseid läätsesid, konsulteeri kõigepealt kindlasti oma optometristiga, kuna tuleb kindlaks teha, kas need sobivad sinu silmadele.

Kui järgid hügieenireegleid ning oma optometristi soovitusi, on läätsede kandmine mugav ja turvaline. Nägemine võib aga aja jooksul siiski muutuda. Et ükski muutus ei jõuaks süveneda, käi kindlasti regulaarselt silmi kontrollimas. Soovitame külastada silmaarsti või optometristi kord poolaastas, isegi kui sul millegi üle kaevata ei ole.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga